STRONA GŁÓWNA
OFERTA
CENNIK
REALIZACJE
MONTAŻ
KONTAKT
FORMULARZ KONTAKTOWY

Montaż paneli fotowoltaicznych

Nasza firma oferuje montaż paneli fotowoltaicznych. Działamy sprawnie, profesjonalnie i oferujemy najbardziej efektywne energetycznie rozwiązania.

W jaki sposób montowane i podłączane są instalacje fotowoltaiczne?

Nasza firma specjalizuje się w montażu paneli fotowoltaicznych - korzystamy ze specjalnych systemów montażowych, dzięki którym proces ten przebiega szybko i bezproblemowo. Dysponujemy nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, dlatego też jesteśmy w stanie zainstalować systemy na dowolnej powierzchni dachu oraz na różnych rodzajach gruntu. Wszystko to sprawia, że stworzone przez nas systemy są funkcjonalne i stabilne, spełniając oczekiwania użytkowników. Montaż instalacji odbywa się wraz z podłączeniem jej do sieci.

Aby dać wybór naszym Klientom, przygotowaliśmy rożne zestawy, w których zastosowana została odmienna ilość ogniw fotowoltaicznych i które są tym samym dopasowane do zróżnicowanych potrzeb oraz wymagań. Instalujemy systemy 1-fazowe dla małych, średnich i dużych gospodarstw domowych oraz 3-fazowe, które produkują więcej energii i w związku z tym może ona zostać spożytkowana zarówno na cele własne, jak i odsprzedana. W skład naszej oferty wchodzą również rozwiązania stosowane do podgrzewania wody w zbiornikach PVCWU - oferujemy montaż paneli fotowoltaicznych do automatycznego podgrzewania wody, które mogą również współpracować z sieciami energetycznymi lub innymi Ľródłami energii, zapewniając jeszcze większą efektywność.

Poniżej przedstawiamy po kolei etapy realizacji i szczegółowo opisujemy proces montażu paneli fotowoltaicznych:

ETAP I - instalacja systemu montażowego

Cały montaż paneli fotowoltaicznych zaczyna się od przygotowania systemu, do którego mocuje się moduły. System montażowy składa się z szyn oraz uchwytów. Właściwe uchwyty dobiera się w zależności od podłoża i tak w zależności od tego czy jest to:

W momencie zamontowania uchwytów instalowane do nich są szyny, na których układane będą pojedynczo moduły fotowoltaiczne.

szyny systemu montażowego na dachu pokrytym dachówką ceramiczną

szyny systemu montażowego na dachu pokrytym dachówką ceramiczną

ETAP II - układanie modułów fotowoltaicznych

Moduły są transportowane, wciągana na miejsce instalacji i układane obok siebie. Szyny posiadają miejsca na specjalne śruby stabilizujące położenie modułów, tak aby zapobiec jakiemukolwiek przesunięciu.

układanie i mocowanie modułów fotowltaicznych

układanie i mocowanie modułów fotowoltaicznych

ETAP III - podłączanie modułów

Moduły fotowoltaiczne posiadają swoje samodzielne okablowanie, służące do łatwego połączenia między poszczególnymi elementami. Kable zakończone są tzw. konektorami MC4 - szybkozłączkami, które łączy się dedykowaną zaciskarką do systemów PV. Za pomocą specjalnego kluczyka możliwe jest rozłączenie zestawu. Zastosowanie innego rodzaju narzędzi spowoduje złą pracę całego systemu i może dojść do uszkodzenia jego elementów. Poszczególne zespoły modułów łączone są szeregowo, przewód z ostatniego modułu w szeregu łączony jest bezpośrednio z inwerterem.

złącze MC4 dla systemów fotowoltaicznych

złącze MC4

ETAP IV - łączenie instalacji z inwerterem

Inwerter jest urządzeniem przetwarzającym wyprodukowaną przez moduły energię elektryczną w formie stałej (DC) na prąd zmienny (AC). W zależności od modelu inwertera posiada on określoną ilość wejść. Funkcja MPPT (ang. Maximal Power Point Tracking) inwertera pozwala na podłączenie niezależnych szeregów modułów pracujących w różnych warunkach. Dzięki temu rozwiązaniu, gdy jeden szereg pracuje słabiej z powodu np. zacienienia, nie ma to wpływu i nie obniża produkcji drugiego szeregu modułów wpiętego do tego samego inwertera. W dalszej kolejności montażu paneli fotowoltaicznych inwerter łączony jest z licznikiem dwukierunkowym i w ten sposób podpięta instalacja jest już gotowa do użycia. Inwerter wielkością przypomina skrzynkę elektryczną (średnio: szerokość 50 cm, wysokość 60 cm, głębokość 20 cm, waga 20 kg). Może być instalowany na poddaszu, w okolicy licznika, najczęściej jest przymocowywany na ścianie. Ważne jest, aby lokować go tak, by nie nastąpiło jego przegrzanie, należy zapewnić cyrkulację powietrza.

umiejscowienie inwertera na poddaszu

inwerter SMA zainstalowany na poddaszu

Na co zwrócić uwagę przed montażem?

Zanim zostanie rozpoczęty montaż paneli fotowoltaicznych, niezbędne jest sprawdzenie kilku istotnych kwestii, które mogą zaważyć na tym, czy dany system będzie efektywny. Pomijając już kwestię wyboru odpowiedniego miejsca i sprawdzenia jakości gruntu (gdy chcemy zainstalować panele w ziemi), konieczne jest upewnienie się czy w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu jego połać jest skierowana na południe i czy nie zacieniają jej inne obiekty znajdujące się w okolicy (budynki, drzewa itd.).

Należy bezwzględnie zminimalizować ryzyko pojawienia się cienia na panelach, bo w przeciwnym razie nie będą one wystarczająco efektywne. Bardzo istotne jest również ustalenie czy wielkość dachu posiada odpowiednią powierzchnię do instalacji określonej ilości paneli.

Copyright © 2015 SOLAR PROFIT - Wersja Mobilna www.solarprofit.pl - Pełna wersja strony